Deneyimsel Oyun Terapisi: I. Düzey Eğitimi

Deneyimsel Oyun Terapisi modelinin temel ilkelerinin anlatıldığı iki günlük ilk eğitimdir. Deneyimsel Oyun Terapisinin yaklaşımı ve genel işleyiş ilkeleriyle ilgili bilgi ve uygulamalara yer verilir.

Temel düzey Deneyimsel Oyun Terapisi becerilerinin paylaşılacağı bu eğitimde I. Düzey eğitim manueli katılımcılarla paylaşılmaktadır.

Bu eğitimde odaklanılan konular şunlardır:

 • Deneyimsel Oyun Terapisine genel bakış
 • Terapist danışan ilişkisi
 • Empati, oyunda yansıtmalı aktarım ve terapistin oyuna katılımı
 • Oyun Terapisi odasının düzenlenmesi, oyuncak seçimi ve oyuncakların anlamları
 • Aile ile görüşme sürecinin anlatımı
 • Ebeveynlerin terapi sürecindeki önemi ve ebeveyn terapist ilişkisi
 • Deneyimsel Oyun Terapisinin 5 Aşamasına Giriş: (i)keşif, (ii)güveni test etme, (iii)bağlılık, (iv)terapötik büyüme, (v)sonlandırma
 • Oyun Terapisinin farklı aşamalarında oyuncakların anlamı
 • Çocuklarla çalışırken zorlu durumlarla başa çıkma: Çocuğun öfkesi, çocuğun odadaki oyuncağı almak istemesinden odadan çıkmak istememesine kadar terapistin karşılaşabileceği zorluklarla ilgili beceriler
Sertifika

DOT1 eğitimini tamamlayan katılımcılar, Psikoloji İstanbul ve uluslararası geçerliliği olan FPS ve APT onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi Katılımcı Sertifikası alırlar.

Eğitmen

Nilüfer Devecigil psikoterapist ve Deneyimsel Oyun Terapistidir. Türkiye'de Deneyimsel Oyun Terapisi süpervizyonu yapmaya ve Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimi vermeye yetkili tek kişidir.

Nilüfer Devecigil'in özgeçmiş bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Katılabilir?

Psikologlar, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, psikiyatrlar, çocuk gelişimi uzmanları, sosyal hizmet uzmanları ve özel eğitimciler katılabilir. Söz konusu bölümlerin son sınıf ve lisansüstü öğrencileri de bu eğitime katılabilirler.

Ayrıntılı Bilgi

Deneyimsel Oyun Terapisi: I. Düzey Eğitimi tarih ve kayıt koşulları için psikolojistanbul.com web sayfasından, bilgi@psikolojistanbul.com e-posta adresinden veya +90 212 233 2838 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Deneyimsel Oyun Terapisi: II. Düzey Eğitimi

İleri düzey Deneyimsel Oyun Terapisi terapistlik becerilerinin paylaşıldığı bu eğitimde odaklanılan konular aşağıdaki gibidir:

 • Oyun terapisinin tarihine genel bakış (Bu başlık özellikle Sertifikalı Oyun Terapisti olmak için APT’nin zorunlu kıldığı derstir)
 • Çocukların oyuncakları kullanarak ifadelerini kişiselleştirme süreçleri
 • Travmatize olmuş çocuklarla oyun terapisi
 • Cinsel istismara maruz kalmış çocukların oyunlarının özellikleri
 • Travmanın oyun sırasında çocuktaki somatik ifadelerin anlatımı
 • Transferans ve karşıt transferans oluşumuna ilişkin beceriler
Sertifika

DOT2 eğitimini tamamlayan katılımcılar, Psikoloji İstanbul ve uluslararası geçerliliği olan FPS ve APT onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi 2. Düzey Eğitimi Katılımcı Sertifikası alırlar.

Eğitmen

Byron Norton, Kuzey Colorado Üniversitesi’nin Profesyonel Psikoloji Bölümü, Psikolojik Danışmanlık alanında profesörlük görevinden emekli oldu. 25 yılı aşkın süredir yüksek lisans öğrencilerine, profesyonellere ve ailelere oyun terapisi eğitimi veriyor. Uluslararası geçerli olan Çocuk Psikoterapisi ve Oyun Terapisi konusunda profesörlük unvanına sahip. Oyun Terapisi ile Çocuklara Ulaşma (Reaching Children Through Play Therapy) ve Cinsel İstismara Uğramış Çocukların Oyun Terapisi ile Tedavisi (Treating Sexually Abused Children Through Play Therapy-yazımı devam ediyor) kitaplarını yazdı.

Byron Norton ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Katılabilir?

Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi Katılımcı Sertifikası almış olan ve ruh sağlığı ile ilgili lisans bölümlerinden mezun olmuş olan tüm uzmanlar.

Ayrıntılı Bilgi

Deneyimsel Oyun Terapisi: II. Düzey Eğitimi tarih ve kayıt koşulları için psikolojistanbul.com web sayfasından, bilgi@psikolojistanbul.com e-posta adresinden veya +90 212 233 2838 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Deneyimsel Oyun Terapisi: Webinar Programı

Deneyimsel Oyun Terapisi Webinar Programı, Dr. Byron Norton ve Dr. Carol Norton tarafından hazırlanan bir eğitim serisidir. İleri düzey teori ve vaka incelemelerini kapsar. Her bir webinarda detaylı olarak farklı konu ve vakalar paylaşılmaktadır.

Deneyimsel Oyun Terapisi Webinar programı şu başlıklardan oluşur:

 • Deneyimsel Oyun Terapisi'nde Travma İfadelerinin İzini Sürmek
 • Deneyimsel Oyun Terapisi'nde Çocukların Metaforik İfadeleri
 • Deneyimsel Oyun Terapisi'nde Oyuncakların Sembolik Anlamları
 • Deneyimsel Oyun Terapisi'nde Hayvanların, Rollerin ve Çevresel Koşulların Sembolik Anlamları
 • Deneyimsel Oyun Terapisi'nde Borderline Ebeveynlik Kavramları & Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 • Deneyimsel Oyun Terapisi'nde Çocuklarla Çalışmak: Aile İçi Şiddetin Çocuklardaki Etkisi
Sertifika

Katılımcılar, Psikoloji İstanbul ve uluslararası geçerliliği olan FPS ve APT onaylı Webinar Katılımcı Sertifikası almaya hak kazanırlar.

Eğitim Süreci

Webinar programı Deneyimsel Oyun Terapisti Nilüfer Devecigil tarafından yönetilir. Eğitimde Dr. Byron Norton ve Dr. Carol Norton tarafından hazırlanan webinar yayını izlenir ve yayın sırasında ardıl çeviri yapılır.

Her webinarın ardından katılımcılara o başlıkla ilgili önceden hazırlanmış yirmi soruluk bir test dağıtılır. Katılımcıların bu testteki soruları cevaplamaları beklenir.

Kimler Katılabilir?

Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi Katılımcı Sertifikası almış olan herkes katılabilir.

Ayrıntılı Bilgi

Deneyimsel Oyun Terapisi: Webinar Programı tarih ve kayıt koşulları için psikolojistanbul.com web sayfasından, bilgi@psikolojistanbul.com e-posta adresinden veya +90 212 233 2838 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın
Psikoloji İstanbul
place Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5
Nişantaşı / İstanbul
phone +90 212 233 2838
phone_iphone +90 539 971 2504
print +90 212 233 2889
email bilgi@psikolojistanbul.com

Yaklaşan Eğitimler Önümüzdeki dönem eğitimlerine kayıt yaptırmak için lütfen tıklayın.
Psikoloji İstanbul

© Psikoloji İstanbul logo_facebook logo_twitter logo_instagram