Sertifikasyon Süreci

Deneyimsel Oyun Terapisi Sertifika Programı çocukların iç dünyasına oyun aracılığıyla ışık tutmak ve onlara yardım etmek isteyen profesyoneller için geliştirilmiş modüler yapıda üç aşamalı bir eğitim programıdır. Deneyimsel Oyun Terapisi Sertifika Programı ülkemizde 2008 yılından beri düzenlenmektedir. Psikoloji İstanbul, Deneyimsel Oyun Terapisi Eğitimlerini gerçekleştirmede Türkiye’deki tek yetkili kurumdur.

Bu sertifika programını tamamlayanlar, Deneyimsel Oyun Terapisi modelini kapsamlı bir şekilde tanımış; modelin prensip ve tekniklerini klinik ortamda uygular hale gelmiş ve deneyimsel oyun terapisi konusunda uzmanlaşmış olurlar.

APT onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi Sertifikasyon Süreci, aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır:

grade

Başlangıç Düzeyi
Deneyimsel Oyun Terapisine Giriş
 • I. Düzey Eğitimi +
 • II. Düzey Eğitimi

hotel_class

Orta Düzey
Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı
(Associate Level)
 • Başlangıç Düzeyi +
 • Süpervizyonlar (3 bireysel, 6 grup) +
 • Orta Düzey Sınavı

military_tech

İleri Düzey
Sertifikalı Deneyimsel Oyun Terapisti
(Professional Level)
 • Orta Düzey +
 • Webinarlar (6 webinar) +
 • Süpervizyonlar (10 bireysel, 20 grup) +
 • Vaka Sunumu: Byron Norton'la yetkinlik mülakatı

Deneyimsel Oyun Terapisi Webinarları, toplamda 6 adettir ve ileri düzeyi tamamlamak için tamamına katılım gerekmektedir. Webinarlar başlangıç düzeyinden itibaren tüm uzmanların katılımına açıktır.

Başlangıç Düzeyi

Başlangıç düzeyinde, katılımcılar Deneyimsel Oyun Terapisi modelinin temel ilkelerinin kapsamlı bir şekilde öğretildiği toplam otuz saatlik, iki modülden oluşan (I ve II) eğitimleri alırlar. Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Başlangıç Düzeyi eğitimini tamamlayan katılımcılar Deneyimsel Oyun Terapisi tekniklerini kendi pratikleri içinde kullanmaya başlayabilirler. Ancak kendilerini Deneyimsel Oyun Terapisti olarak tanıtamazlar ve nitelendiremezler.

Orta Düzey
Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı

Başlangıç düzeyi eğitimlerini (I ve II) tamamlayan kişiler, bu aşamada grup süpervizyonlarına katılarak Deneyimsel Oyun Terapisine ilişkin bilgi ve becerilerini artırır, ardından uygulayıcı sınavından geçer not alarak “Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı” olmaya hak kazanırlar.

Süpervizyon

Farklı vakaların ele alındığı grup süpervizyonları Dr. Byron Norton tarafından çevrimiçi olarak verilir. Her grup dört kişiden oluşur ve süpervizyon dört saat sürer. Her katılımcı kendine ayrılan süre içinde vaka sunumu yapar. Bu aşamayı tamamlamak için her katılımcı üç kez grup süvervizyonunda vaka sunmuş ve en az altı sunumu da dinlemiş olmalıdır. Süpervizyonlar Psikoloji İstanbul tarafından düzenlenir ve ardıl çeviri desteği sunulur.

Katılımcıların Dr. Byron Norton tarafından hazırlanan yüz soruluk uzmanlık sınavını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Başarı kriteri 100 üzerinden en az 80'dir.

Sertifika

Programın orta düzey eğitimini tamamlayan katılımcılar FPS ve APT onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcı Sertifikası alırlar.

Orta düzey aşamasını tamamlayan katılımcılar Deneyimsel Oyun Terapisi tekniklerini kendi pratikleri içinde kullanmayı sürdürebilir, kendilerini Eğitim Süreci devam eden Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcıları diye tanımlayabilirler. Ancak kendilerini Deneyimsel Oyun Terapisti olarak tanıtamazlar ve nitelendiremezler.

Not 1: Üç kez süpervizyon almak için zorunlu vaka sunumu yapacak kişiler dilerlerse bu süpervizyonlarını Dr. Byron Norton ile direkt iletişime geçerek, kendisinden birebir de alabilirler.

Not 2: Süpervizyonlarda sunulacak vakaların izin belgesi imzalatarak videoya alınmış olması gerekmektedir.

İleri Düzey
Sertifikalı Deneyimsel Oyun Terapisti

Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı Sertifikası alan kişiler artık sertifikasyon sürecinin son adımına hazırdırlar. Bu aşamada bilgi ve becerilerini süpervizyonlar ve webinarlar aracılığıyla derinleştirir, ardından vaka sunumlarını yaparak, Byron Norton’dan yetkinlik onayını alıp, Sertifikalı Deneyimsel Oyun Terapisti olabilirler.

Webinar

Deneyimsel Oyun Terapisi Webinar Programı, Dr. Byron Norton ve Dr. Carol Norton tarafından hazırlanan bir eğitim serisidir. İleri düzey teori ve vaka incelemelerini kapsar. Webinarlarla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Süpervizyon

Farklı vakaların ele alındığı grup süpervizyonları Dr. Byron Norton tarafından çevrimiçi olarak verilir. Her grup dört kişiden oluşur ve süpervizyon dört saat sürer. Her katılımcı kendine ayrılan süre içinde vaka sunumu yapar. Bu aşamayı tamamlamak için her katılımcı on kez grup süvervizyonunda vaka sunmuş ve en az yirmi sunumu da dinlemiş olmalıdır. Süpervizyonlar İstanbul Psikoloji tarafından düzenlenir ve ardıl çeviri desteği sunulur.

Vaka Sunumu

Deneyimsel Oyun Terapisti yetkinlik onayının alınması için katılımcının bir vaka sunumu yapması ve Dr. Byron ve Dr. Carol Norton tarafından sorulacak soruları cevaplaması gerekmektedir.

Vaka sunumu için gerekenler:

 • Bir vakanın ayrıntılı anlatımı
 • Seans videosu (seanstaki oyunun dinamikleri sorulacaktır)
 • Teşhisin açıklanması
Sertifika

Programın ileri düzeyini tamamlayan kişiler FPS ve APT onaylı Deneyimsel Oyun Terapisti Sertifikası almaya hak kazanırlar.

Bu seviyeyi tamamlayan kişiler, kendilerini Sertifikalı Deneyimsel Oyun Terapisti olarak tanımlayabilirler.

Bize Ulaşın
Psikoloji İstanbul
place Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5
Nişantaşı / İstanbul
phone +90 212 233 2838
phone_iphone +90 539 971 2504
print +90 212 233 2889
email bilgi@psikolojistanbul.com

Yaklaşan Eğitimler Önümüzdeki dönem eğitimlerine kayıt yaptırmak için lütfen tıklayın.
Psikoloji İstanbul

© Psikoloji İstanbul logo_facebook logo_twitter logo_instagram